وب سايت مهدی علی میرزایی، مهدی علی میرزایی، وب سایت شخصی مهدی علی میرزایی، مهدی علیمیرزایی، نویسنده و کارگردان سینما، در مدت معلوم، فیلم پالتو شتری، پارادایس، گشت ارشاد، پالتوشتری، هفت معکوس، کاتیوشا، گشت ارشاد، وزنه های بی وزن، غزلی که شیطان برای من سرود، حاجتنامه ملا نظرعلی، حاجتنامه نظرعلی، استخاره، دکانهای پیامبری، تخت گاز، دبیت، اولین تولد، همکاری سینمای ایران و هالیوود، first born, polocoat, paltoshotori, paradais, alimirzaee, mahdi alimirzaee

 

پالتو شتری ؛ تغییر جهت سینمای کمدی ایران

نقدی بر پالتو شتری ساخته علی میرزایی

نوید کمالی: بعد از گذشت چند سال که سینمای ایران به سوی کلیشه های خاصی در سینمای کمدی رفته است و ژانر کمدی آن هم از نوع فیلمفارسی اغلب تولیدات را شامل می شود ، اتفاق مهمی در جشنواره امسال روی داده است که می تواند نقطه امیدوار کننده ای در حرکت به سوی طنز فاخر باشد.

طنز فاخر خرد انسانها را مخاطب قرار می دهد و مخاطب خود را نه از میان آدمهای سطحی بلکه در میان آدمهای باهوش جامعه جستجو می کند .

پالتو شتری اولین ساخته مهدی علی میرزایی هم در متن و هم در اجرا با شجاعت وارد این عرصه شده . شاید بتوانیم بگوییم در فضای یکنواخت کمدیهای رایج ، هیات انتخاب جشنواره سی و هفتم با آگاهی و شجاعت و ریسک پذیری بالا این فیلم متفاوت را به سودای سیمرغ معرفی کرده تا نشان دهد می شود ذائقه مردم در فیلمهای طنز تغییر داد . ریسک فیلم پالتو شتری در متفاوت بودن است و هر تجربه متفاوت ممکن است ابتدا با مخالفتهایی مواجه شود .

تفاوت در لحن و روایت فیلم پالتو شتری به گونه ای است که تماشاگر غرق روایتی سیال و دلنشین می شود و در هر سکانس خنده ای ملایم برلبهایش می نشیند . لبخندی که بهتر از تمام قهقه های بسرعت زوال پذیری است که در فیلمهای کمدی سالهای اخیر آمده و رفته اند و هیچ اثری از آن جز پوچی بجای نمانده است .